Schedule

Friday, 4:30-10 p.m.

Location: Second floor of Union South (1308 W. Dayton Street, Madison, WI 53715), in Varsity Halls II and III.

  • 4:30-9 p.m. – Registration
     
  • 4:30-5 p.m. – Poster set-up
     
  • 5-6:30 p.m. – Poster session and vendor displays with refreshments and cash bar
     
  • 6:30-7:15 p.m. – Welcome and dinner
     
  • 7:15-8:15 p.m. – Keynote address by Professor Fleming Crim, "The National Science Foundation: Why? How? What Next?"
     
  • 8:15-10 p.m. – Informal networking with refreshments and cash bar

Saturday, 7:15 a.m. to 4:30 p.m.

Locations: Breakfast at the Discovery Building (330 N. Orchard Street, Madison, WI 53715). Lunch at the Fluno Center (601 University Ave., Madison, WI 53715). All other Saturday sessions at the Chemistry Building (1101 University Ave., Madison, WI 53706).

  • 7:15-8:15 a.m. – Late registration and breakfast buffet; vendor displays; posters; chairpersons' breakfast (Discovery Building)
     
  • 8:15 to noon – Coffee and refreshments available (Chemistry Building)
     
  • 8:30-9:20 a.m. – Concurrent sessions I: Course-related topics (Chemistry Building)
     
    • Analytical chemistry (B371)
      Led by Professor Lloyd Smith, Professor John Wright, Dr. Pam Doolittle, Dr. Rob McClain, Dr. Linda Zelewski
       
    • Inorganic chemistry (B351)
      Led by Professor Clark Landis, Professor Ive Hermans, Professor Judith Burstyn
       
    • Physical chemistry (B355)
      Led by Professor Jim Weisshaar, Professor Randy Goldsmith, Dr. Mark Wendt
       
    • Synthetic organic chemistry and chemical biology (B357)
      Led by Professor Laura Kiessling, Professor Tehshik Yoon, Dr. Nick Hill, Dr. Brian Esselman
       
    • Materials and environmental chemistry (B383)
      Led by Professor Bob Hamers, Professor Tim Bertram
       
    • Undergraduate chemistry (B387)
      Led by Professor Ned Sibert, Professor Gil Nathanson, Dr. Stephen Block, Dr. Chad Wilkinson
       
  • 9:30-10:20 a.m. – Concurrent sessions II: Non-course topics (Chemistry Building)
     
    • Facilities (B371)
      Led by Professor Sam Gellman, Dr. Charlie Fry, Dr. Heike Hofstetter, Dr. Martha Vestling, Dr. Ilia Guzei, Tracy Drier
       
    • Undergraduate research (B351)
      Led by Professor Bob Hamers, Dr. Cheri Barta
       
    • Innovative teaching methods (B355)
      Led by Professor Steve Burke, Professor Clark Landis, Dr. Stephen Block
       
    • Electronic pedagogy (B357)
      Led by Professor J.R. Schmidt, Dr. Desiree Bates
       
    • Assessment: program and course (B383)
      Led by Professor Ned Sibert, Dr. Jeanne Hamers
       
    • Outreach (B387)
      Led by Professor John Moore, Dr. Cheri Rossi, Francisca Jofre
       
  • 10:30-11:20 a.m. – Concurrent sub-discipline sessions (Chemistry Building)
     
    • The CPT and its implications for the chemistry curriculum (B371)
      Led by Professor Clark Landis
       
    • Safety and chemical hygiene (B351)
      Led by Professor Ive Hermans, Jeff Nielsen, Dr. Rob McClain
       
    • New building (B355)
      Led by Professor John Moore, Professor Bob McMahon, Dr. Jeanne Hamers
       
    • Demonstrations (B357)
      Led by Professor Bassam Shakhashiri, Dr. Rodney Schreiner, Jim Maynard
       
    • Career planning, Learning Center, admissions, 2-year to 4-year transfers (B383)
      Led by Dr. Tony Jacob, Dr. Arrietta Clauss, Dr. Jeanne Hamers 
       
    • Lab management (B387)
      Led by Dr. Pam Doolittle, Dr. Rob McClain, Dr. Chad Wilkinson, Dr. Mark Wendt, Dr. Nick Hill, Dr. Brian Esselman
       
  • 11:20 a.m. to 12:10 p.m. – Vendor presentations (Chemistry Building)
    • Bruker Biospin (B371)
      Led by Rachel Stachokus, technical sales rep for the central Midwest
       
    • MacMillian Science and Education (B355)
      Led by Matt Mencke, senior learning solutions representative
       
    • Magritek Inc. (B351)
      Led by Andrew Coy
       
    • Pine Instruments (B357)
      Led by Dr. Timothy Paschkewitz, electroanalytical sales scientist
       
    • Sigma-Aldrich (B383)
      Led by Scott Batcheller
       
    • Thermo Fisher Scientific
      Led by Dr. Kathryn Freeman Paulsen, product specialist III for NMR
       
  • 12:15-1:15 p.m. – Lunch (Fluno Center Executive Dining Room)
     
  • 12:30-1:10 p.m. – Keynote address by Professor Bassam Shakhashiri, "Chemistry Research and Education for Wisconsin: Opportunities and Challenges," with special guest, UW System President Ray Cross (Fluno Center Executive Dining Room)
     
  • 1:30-4:30 p.m. – Tours of Chemistry Building facilities and workshops (Chemistry Building)